اول از همه بگم که اگه از خون و چرک و....می‌ترسيد٬اگر طاقت ديدن ناراحتی مريض و يا مرگ را نداريد٬اگر نمی‌توانيد بی‌خوابی بکشيد٬اگر نمی‌توانيد در هفته بيش از ۱۰۰۰ صفحه درس بخونيد٬اگر زود پير نشدن برايتان مهم است٬اگر می‌خواهيد زود به زندگی و پول و خلاصه به سر و سامون برسيد لطفا از ۱۰ کيلومتری رشته پزشکی رد هم نشويد!
دوم هم باز بگم که پزشکی رو بی‌خيال بشيد.
سوم:حالا فرض می‌کنيم که شما اين خريت!!!!را انجام داده‌ايدو وارد رشته پزشکی شده‌ايد.برای ادامه تحصيل و گرفتن تخصص چند راهنمايی براتون دارم که اميدوارم مفيد باشه:
۱-اگه اهل هيجان نيستيد٬اگه نمی‌تونيد سريع تصميم بگيريد٬اگه از کارهای aggressive خوشتون نمی‌ياد٬اگه دنبال پول زياد و بی‌دردسر هستيد و اگه....دور رشته‌های جراحی را خط بکشيد.
۲-اگه آدم ماخوذ به حيايی هستيد به رشته اورولوژی و زنان نرويد.
۳-اگر دختر هستيد و يا از بنيه جسمانی قوی‌ای برخوردار نيستيد٬اگر تو زندگيتون به دنبال تنوع هستيد به ارتوپدی حتی فکر هم نکنيد.
۴-اگر آدم دل‌رحمی هستيد(در حد يک پزشک نه يک آدم ‌معمولی)به رشته اطفال و انکولوژی و هماتولوژی نرويد.
۵-اگه نمی‌تونيد سرجای خودتون بند بشين و همچنين اعتقاد دارين که فقط ديدن مريضه که شما رو زنده نگه می‌داره دور راديولوژی و پاتولوژی و پزشکی قانونی رو خط بکشيد.
۶-اگر رياضی و حساب و کتابتون ضعيفه(باز هم منظورم در حد يک پزشکه٬وگرنه همه پزشکها حساب و کتابشون زير حد نرماله!)و همچنين صبر و حوصله‌تون کمه و نمی‌تونين زجرکش‌ شدن مريضتون رو ببينيد به طور کلی تمام رشته‌های داخلی رو بی‌خيال بشيد.
۷-اگر ريزش مو داريد و احتمال طاس شدن شما زياد است بهتره به رشته پوست نرويد.
۸-اگر گوشهای ضعيفی داريد به رشته قلب و ريه فکر هم نکنيد.
۹-اگه عينک خودتون ته استکانيه لطفا چشم پزشکی نرويد!
۱۰-اگر حوصله حرف‌زدن و سرو کله زدن با‌مريض رو ندارید و نمی‌تونين آرامشتون رو حفظ کنيد؛به روانپزشکی نرويد.
۱۱-اگر نمی‌خواهيد نفر دوم باشيد بيهوشی را انتخاب نکنيد.
۱۲-اگه چيز ديگه‌ای هم به ذهنتون می‌ياد بگيد.
۱۳-از من به همه شما نصيحت همين الآن از رشته‌تون انصراف بديد و برين سر خونه و زندگيتون!...چی؟اين کار رو نمی‌کنيد؟....ای بابا!مگه از جونتون سير شدين؟ها؟....چی؟براتون مهم‌نيست؟!!!!......جهنم!!!...پس بايد بگم که شما هم مثل من٬ خر و يکدنده هستيد!!!!
----------------------------------------
شرمنده‌دوستان‌غير‌پزشکم‌اگه‌مطلب‌کمی‌اختصاصی‌بود!