ميوه ممنوعه ۲

قسمت دوم:ابليس
آدم به سوی حوا شتافت اما ابليس از جايش تکان نخورد.
او آدم را می‌شناخت.او در حقيقت جنس آدم را می‌شناخت.او می‌دانست آدم جنس گمراهی است.او می‌دانست آدم به راحتی گمراه می‌شود.او می‌دانست اگر آدم هم اشتباه نکند اين حوا است که او را به اشتباه وا می‌دارد.او می‌دانست که خواهی‌نخواهی آن دو٬آن سيب ممنوعه را خواهند خورد؛چرا که او به روشنی می‌دانست که خواست خدا بر اين قرار گرفته و او ماموريت داشت که تا ابد فرزندان آدم و حوا را گمراه کند.او از خدا اين خواهش را کرده‌بود چون معتقد بود که آن دو حقش را خورده‌اند.
او فرشته مقرب خدا بود.او عزيز کرده خدا بود.او بهترين عابد‌خدا بود.ده هزار سال عبادت خدا را کرده‌بود.او فرشته‌ای  از جنس آتش بود اما خدا از او خواسته بود تا بر اين دو موجود خاکی سجده کند و اين مساله بر او گران آمده بود.او می‌دانست که خدا علم اول و آخر است.او می‌دانست که خدا صاحب اختيار همه چيز و همه کس است؛اما او معتقد بود که آتش از خاک برتر است؛در نتيجه سجده نکرد.خشم خدا را به جان خريد؛گمراهی ابدی را قبول کرد اما سجده نکرد٬نافرمانی کرد و از درگاه خدا رانده شد.
ابليس کينه آن دو را بر دل گرفت.آنها باعث شده بودند تا او ديگر مقرب نباشد.ديگر عزيز کرده نباشد؛او رانده شده باشد و از محبت و لطف خدا برخوردار نباشد و اين از همه بيشتر او را می سوزاند و حرص می داد.
او سر بر سجده برد.او برای آخرين بار با خدا صحبت کرد.درد و دل کرد.راز و نياز کرد.از اعماق وجودش گريست.با خدای خويش خداحافظی کرد.او می‌دانست ديگر رابطه شان قطع شده٬تا ابد رانده شده است٬ديگر با او صحبت نخواهد کرد.
خشم وجودش را گرفت.اشکهايش را پاک کرد.می‌دانست که خدا هرگز او را نخواهد بخشيد در‌حاليکه‌آدم‌هر‌چقدر‌هم گناه کند‌خدا‌او را‌می‌بخشايد.تصميمش را گرفته بود.تصميمش را ميوه سيب عملی می‌کرد.بلند شد و به سوی درخت سيب شتافت.جايی که سرنوشت نوع آدم رقم می‌خورد.
و کاش خدا ابليس را می بخشيد!15.gif

۵‌مرداد‌۱۳۸۳

/ 26 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آرزو

اصلا ناراحت نشده بودم در اصل شوخی کرده بودم . تا حالا به اين نکته اصلا فکر نکرده بودمااا جدا چرا خدا شيطان را نبخشيد . داريد دست رو نقطه حساس ميگذاريد که برميگرده به بحث اختيار و اجبار آدمی ! و اينکه قسمت از پيش نوشته شده بوده و ما هيچ کاره ايم . من کاری به اين حرفها که ميزنند که داستان بايد سنديت داشته باشه و غيره ندارم فکر ميکنم شما داری از يک طرف ديگه به زندگی بشر نگاه ميکنی و اين هم به نوعی تحسين برانگيزه ... غريزه آدمی را خوب به تصوير در آوردی و باز جای کار و تامل داره . اينکه آدمی فطرتا مشتاق عبادت بوده يا فقط به خاطر تسليم شدن به امر خدا عبادت ميکنه و ميکرده ؟؟!!

آرزو

بيشتر توضيح بدهيد خواننده را به زوايای ديد خودتون بکشونيد . چی فکر ميکنيد ؟ تصور خودتان را از اين جريان در قالب قصه به خواننده بگيد و اينکه داستانتون خواننده را به فکر وادار ميکنه خيلی خوبه . هر چند که خورده خورده مينويسيد يعنی انگار ازش ميدزديد ...

بهاره

سلام....من يه مدته که تصميم گرفته ام در مورد همه چيز از اول فکر کنم .و اين مساله ی رانده شدن آدم از بهشت و ماجرای اون هم جزوشه....داستانت خوب بود .گرچه من از اون يادداشت های تک جمله ايت که يهويی يقه ی آدمو می گيرن بيشتر خوشم مياد.اونا توشون خلاقيت بيشتری هست.اين داستانت اقتباسی بود.

بهاره

راستی .من بخش اورتوپدی ام.به هر کی می گی می گه بابا اونجا هتله(يه چيزی تو مايه های کويت!!!).اگه امتحان نداشت خييلی خوب بود!! آخه من تا حالا امتحان بخش نداده ام!

بهاره

راستی.شما «هبوط» دکتر شريعتی رو خوندی؟؟ اون بيشتر به مساله ی خلقت آدم و بعد حوا اشاره کرده و اون رو از ديد خودش نوشته. خيلی تاثيرگذاره.

paria

امروز هنوز مطلب جديد ننوشتين؟

زهرا قريشي

سلام ........ اگر اين شيطان رانده نمي‌شد .... اگر او نمي‌بود دنيا چه شكلي مي‌شد؟ فكر كرده‌ايد؟ ........ دنياي بدون شيطان؛ دنياي بدون وسوسه و دنياي بدون سركشي و عصيان ....... چقدر يكنواخت و تكراري مي‌شد نه؟ ....... بايد شيطاني مي‌بود كه انسانهاي نيك از انسانهاي ناپاك تميز داده شوند ....... اين عقيده من است ....... با آرزوي توفيق

fariba

بعد از خوندن قسمت دوم تمام کامنتها رو خوندم به نظر من اکثر بجه ها به چشم قصه نگاهش نکردن!بعضی ها بعنوان يک اصل و قانون باهاش روبرو شدن...اين به نظر من کمی عجيبه چون واقعا هيچکس نميدونه اونور چه خبره ؟ شايد همش قصه باشه!!!همينجور که خودت نوشتی !...اکثر آدما به چيستی قلاب می بندن درحاليکه هستی مهمه ...معلومه که سعی کردی خيلی خلاصه بنويسی ولی پيشنهاد می کنم از سر و تهش نزن ...اين قسمت برخلاف قسمت اول روايی تر بود قسمت اول بيشتر ديالوگ به کار گرفتی و اين دوتا در کنار هم خيلی خوبه...فقط مواظب باش قصه های فلسفی تيغ دو دم هستن موفق باشی ...ما منتظر سوميش هستيم /هيچ جا نمی ريم اينجا نشستيم.بقول خودت بوس و بای

مهرداد

‌آدم‌هر‌چقدر‌هم گناه کند‌خدا‌او را‌می‌بخشايد.......................سلام..خيلی زيبا بود....روزای قشنگی داشته باشی.

Mohammad

و يک ای کاش ديگه. ... جداً چرا خدا شيطان رو نبخشيد؟ چرا حاضر شد اين همه ظلم و فساد رو از آدم ببينه ، باز هم در بخشش رو بروی آدم باز نگه داره ، ولی در مقابل ابليس رو نبخشه. ... اگر ابليس بخشيده شده بود، ما الان چگونه بوديم؟؟؟؟؟؟