ميوه ممنوعه

قبل از هر چيز يه توضيح لازمه....۳تا داستان  با تم مذهبی دارم که هر کدومشون سه قسمتی هستند....به نامهای:ميوه ممنوعه٬بازگشت به بهشت٬اولين و آخرين وسوسه عزرائيل....به نظر خودم٬بهترين مطلب و داستانهايی هستند که تا حالا نوشتم.....دلم می خواد به عنوان يه خواننده دقيق و منصف اونها رو بخونيد و نظراتتون رو به من بگيد....مرسی....اين هم اولين سه گانه من به عنوان ميوه ممنوعه:

قسمت اول:آدم و ابليس
-.....آهای٬چی کار داری می‌کنی؟
آدم سر از سجده برداشت و به او نگريست....تو کی هستی؟
-من؟يه دوست.....    -اسم اين دوست چيست؟
-...ابليس....نگفتی داری چی کار می‌کنی؟  ـمی‌بينی که٬دارم خدا را عبادت می‌کنم.
-آها پس داری خودت رو برای خدا لوس می‌کنی و چاپلوسی‌اش را انجام می‌دهی؟
-نه٬به من گفته شده اين کار را به پاس نعماتی که خدا به من بخشيده انجام دهم.
-خب٬مگه تو عقل نداری؟مگه خدا به خاطر عبادات تو اين جهان را آفريده؟
-نمی دانم!
-هيچ فکر کردی که اگه تو خدا را عبادت نکنی٬چه اتفاقی می‌افتد؟آيا از نعمتهای او چيزی کم می‌شود؟
-نه فکر نکردم٬چه می‌شود؟
-هيچ٬هيچ چيزی نمی‌شود...دنيا به سير خودش ادامه می‌دهد....تو هم اينقدر در پيشگاه خدا کوچکی٬که خدا توجهی به تو ندارد و اگر کاری را انجام ندهی٬متوجه نمی‌شود
-تا حالا به اين موضوع فکر نکرده بودم٬ولی....
-ولی چه؟
-به ما گفته شده فريب وسوسه نفس و شيطان را نخوريم٬خدا هميشه ناظر اعمال ما می‌باشد.
-تو چقدر ساده و زودباوری...ما تو بهشت کسی به نام شيطان نداريم...نفس هم يعنی خودت....آخر چگونه می‌شود که خودت٬خودت را وسوسه کنی؟....تازه٬خدا ميلياردها آفريده دارد٬چگونه می تواند ناظر اعمال تک تک آفريدگانش باشد؟
-چه بگويم٬تا حالا اينگونه فکر نکرده بودم.
-عوض اينکه وقتت را با عبادت خدا تلف کنی٬به حوا همسرت بپرداز که او بيشتراز خدا به توجه تو نياز دارد و تا آخر دنيا دختران او٬پسران تو را از توجه به خدا باز می دارند ٬برو و او را به گردش ببر.
-من که سر از بعضی از جملات تو در نياوردم ولی بگو حوا را کجا به گردش ببرم؟
-بهشت جاهای ديدنی بی شماری دارد....اما کنار آن استخر٬جای زيبا و دلپذيری برای گردش است٬خصوصا اينکه درخت سيبی کنارش هست که ميوه های بسيار خوشمزه‌ای دارد.برو و با همسرت خوش باش.
آدم به سوی حوا شتافت٬اما کاش برق چشمهای ابليس را می‌ديد و به عبادت خويش ادامه می‌داد.15.gif

۵‌مرداد‌۱۳۸۳

/ 17 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
تنها

وای که چقدر غوغا بود......سلام بلاگر...خيلی قشنگ بود ......و عشق صدای فاصله هاست

elaheye mehr

تقدير الهی اين بوده و بايد اون سيب خورده می شد وقتی ميگن اين کارو نکن آدم می ره همون کارو می کنه

آرزو

يعنی چی که تا اخر دنيا دختران حوا پسران آدم را از توجه به خدا بازميدارند ؟؟!! اين حرف خيلی طعنه آميز بود ... قبول نيست اصلا ..... بعد هم چشمان ابليس اگر برق داشت که ... منتظر باقيش ميمونم .

زهرا قريشي

سلام ..... و چه كسي مي‌دانست كه هميشه اين روند ادامه خواهد داشت ....... با آرزوي توفيق

payam

پرداختن به اينگونه مسايل بحث برانگيز تا حدی نياز به بستری از فلسفه و مباحث ماوراالبيعه دارد.اما در قالب داستان می توان شخصيتهای مورد نظر را با استناد به روايتهای تاريخی تا حد امکان برای مخاطب ملموس و باور پذير نمدوالبته بايد مواظب بود که بدام خرافه نيفتيم و حتی الامکان نوعی خرد گرايی منطقی را در سراسر داستان مد نظر داشته باشيم. در هر صورت استعداد داستان نويسی تو عزيز قابل تحسين است.موفق باشی.

::. ghasedak .::

سلام ... من آپديتم و منتظر .... عجله کن که همين الان هم کلی دير کردی ........

سارا

خيلی خوبه که مينويسی. پيشنهاد اولم اينه که خوبه از کسايی نظر بخواهی که واقعا صاحبنظر هستند. يا حداقل تا حدودی صاحبنظر هستند... من شخصا نقد فنی داستان بلد نيستم. اما اگط نظر شخصی‌م رو بخوای: فعلا که يه قسمت کوچکی از داستان را خوندم فقط ميتونم بگم که گفته‌‌های «آدم» همه با گرامر صحيح و گفته‌های ابليس رو محاوره‌ای نوشتی... احتمالا ميخواستی يجورايی تفاوت طرح شخصيتی اين دو تا رو نشون بدی اما فکر ميکنم بايد در يک متن يک روند وجود داشته باشه و با لغات و کلام اين فاصله را بين اين دو نفر ايجاد کنی...

عقيق

لا جواب....بايد هر کس جواب را از ذکاوت و ايمان خود بگيرد...ايمان سست و بی پايه زود فرو ميريزد...مومن ميانديشد چون به خود و يقينش اعتماد دارد...همه چيز دارای دليل و برهان است...با تکيه بر دليل بايد محکم بود...خاک آتش را خاموش ميکند....

zendOOOOOOOOOOOOOOOOOni

سلام پدر جون ........... اينا رو يعنی خود شما نوشتی؟ خيلی قشنگ بيد ............ يه جورايه انگاری خيلی راحت و اسون داری هدفتو بيان می کنی خيلی ساده ........... البته من بلد نيستم حرف بزنم در اين مورد شرمنده ايم.!!!